Global Ukraine News

Народна дипломатія в Катарі: інтерв’ю з Анастасією Чeнaш

Проект Global Ukraine розвиває нову глобальну мережу для більш системної співпраці українських лідерів з усього світу. Йдеться про створення глобальної комунікативної платформи, яка допоможе розвинути нові спільні проекти. Рубрика Global Ukrainians розповідає про новостворені пост-майданні рухи та українських лідерів глобального масштабу, їхні внески та майбутні проекти на підтримку боротьби українського народу за свободу та за європейський вектор розвитку України. Для кращого розуміння ситуації у Катарі, ми звернулись до глобальної та проактивної українки – Анастасії Чeнaш.

Анастасія Ченаш, активістка української громади в Катарі

GU: Анастасіє, розкажіть, будь ласка, про себе?

Я – хмельничанка, випускниця Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Моя спеціальність – перекладач арабської мови. Проходила стажування в Посольстві Іраку в Україні. Була номінована від університету на програму з вивчення арабської мови в Катарському університеті. У Досі я вела активний спосіб життя, брала участь у різноманітних конференціях, форумах та виставках. У мене виникла ідея зробити офіційну сторінку Ukrainian community in Qatar, яка б могла бути рупором нашої української спільноти на весь світ з Катару. Я хочу, щоб через цю сторінку українці могли долучитись до життя українців за межами України, дізнатись більше про саму державу Катар. Зараз я є радником виконавчого директора компанії «Комплекс В» у регіоні Перської затоки.

GU: Розкажіть про українську громаду у Катарі.

Мені пощастило: коли я приїхала в Катар, одразу потрапила на святкування Дня Незалежності України і познайомилася з українською громадою. Українці працевлаштовані у різних сферах: від готельно-ресторанної до ІТ-технологій. На жаль, спільнота тут не така велика. Якщо порівнювати з Еміратами, то там у п’ять-шість разів більше українців. Але ми досить дружні, завжди допомагаємо один одному, намагаємось влаштувати наше дозвілля, наприклад, святкуємо традиційні національні свята.

GU: Чим займається українське ком’юніті в Катарі?

У вільний від роботи час українці відвідують виставки у Museum of Islamic Art, Katara cultural village, Arab Museum of Modern Art, вивчають арабську мову, культуру та традиції в ісламському культурному центрі імені Шейха Абдулли бін Заіда Аль-Махмуда, їздять відпочивати у пустелю, збираються разом у ресторанчиках на базарі Сук Вакіф для перегляду футбольних матчів. Нещодавно українські волонтерки у Катарі зібрали речі та передали їх в дитячий будинок «Сонечко» у Запорізькій області. На заході, присвяченому «Дню культури твоєї країни» у Катарському університеті, я представляла Україну і розповідала про наші звичаї та традиції, історію та політичну ситуацію. Я відчула, що Україну розуміють та підтримують у Катарі.

GU: Скажіть, будь ласка, яка офіційна позиція держави Катар щодо конфлікту в Україні?

Я б сказала, що медіа в Катарі – не дуже розвинена сфера, багато чого тут не освітлюється, але катарські ЗМІ розділяють нашу позицію, а не проросійську. Доказом тому є те, що українцям візу до Катару отримати набагато легше, ніж росіянам.

GU: Чи займаєтесь Ви культурною дипломатією?

Всі українці, які живуть у Катарі, так чи інакше, є культурними дипломатами. Одним із них є український художник Андрій Черновіл. У нього є надзвичайна картина, яка називається «Зустріч», вона є символом міжнаціональної дружби. За катарськими традиціями, чоловіки при зустрічі доторкаються носиками, так і на картині дівчата вітають одна одну. Коси та одяг дівчат символічно повторюють кольори прапорів України та Катару.

Картина Андрія Черновіла «Зустріч»

Також одна з картин, яка називається «Два крила», знаходиться у приватній колекції шейха Фейсала бен Кассіма аль-Тані (меценат, один із найбагатших шейхів – ред). Андрій Черновіл знайомив Катар з українським мистецтвом на тaких виставках як «Made in Qatar», «National treasure», «GCC Bike Show», тощо. Андрій зі своєю командою планує провести декілька глобальних івентів, у яких будуть брати участь не лише митці України та Катару, а й з усього світу.

Картина Андрія Черновіла «Два Крила»

GU: А чи відбувається діяльність в сфері бізнес дипломатії ?

Так, адже тут активно розвивається бізнесова сфера. Катар починає заявляти про себе на міжнародній арені, він інвестує в економіку різних країн. Катар викуповує найпривабливіші інвестиційні об’єкти. Елітний універмаг Harrods, один з найдорожчих житлових комплексів у світі One Hyde Park, Олімпійське містечко – це лише частина списку у Англії. Тому і українці теж зацікавлені у катарських інвестиціях. Активним бізнес-дипломатом у Катарі є Ольга Ревіна, яка заснувала організацію Qatar – Ukraine Business Forum, що успішно заявила про себе на Міжнародній виставці оздоблювальних матеріалів та елементів декору «Qatar COVERTECH 2016», у якій взяли участь фірми з-понад 20 країн світу.

Участь українців в «Qatar COVERTECH 2016»

GU: Коли організовують певні українські заходи, приходять тільки українці чи іноземці також ?

Приходять, безумовно, всі. Компанії завжди інтернаціональні. Наприклад, за новорічним святковим столом збираються не тільки українці, а й американці, єгиптяни, французи, ліванці і всі знаходять спільну мову.

GU: Якими результатами Ви найбільше пишаєтесь?

Перш за все, я пишаюся тим, що можу донести в Катарі, що українська мова, історія та культура – унікальні. Тому що багато арабів вважали, що є лише російська мова, і відповідно вона є нашою державною.

GU: Які Ваші однодумці з місцевих інституцій, хто допомагає, а хто заважає?

Я давала інтерв’ю на Катарському радіо, яке представлене чотирма мовами – урду, англійською, французькою та арабською. Потім я поставила питання виконавчому директору: «Коли ми вже відкриємо українське радіо?». Він мені відповів: «Коли ти прийдеш, зібравши певні документи, тоді і відкриємо». Тобто тут до ініціатив ставляться дуже позитивно, тому все може знайти підтримку, якщо це буде гарна ідея, гарний підхід, з класними виконавцями, то не буде абсолютно ніяких проблем.

GU: А які самі по собі катарці?

Я б сказала, що катарці – більш закриті люди, порівняно з арабами інших країн, вони тримають дистанцію, спілкуються тільки по суті. Катарці дуже пишаються своїми традиціями та культурою, яку вони зберегли до сьогодні. Прикладом є національний одяг (соуб та абая), який вони носять щодня. Також у ієрархії цінностей першість займають сім’я та релігія.

Івент за участю української діаспори

GU: Які Ваші враження від розвитку подій в Україні?

Я спілкуюся з моїми друзями, батьками, переглядаю українські новини, мені цікаво, що нового відбувається в державі. Я тримаю пальці хрестиком, щоб Україна отримала безвізовий режим в Європу. Але падіння гривні унеможливлює будь-які поїздки за кордон взагалі. Український прожитковий мінімум складає приблизно 1300 гривень (50 доларів), що дорівнює п’яти поїздкам на таксі в Катарі. Загалом, українські експати підтримують Україну у складні часи та вірять у її світле майбутнє. GU

Сохранить

Поділитись

Коментарі закріті