Global Ukraine News

Давні традиції писанкарства в сучасному Києві: інтерв’ю з Тамарою Федоренко

GU: Хто є найчастішими Вашими «учнями» на майстер-класах? Як часто проводите зустрічі?

Зараз наші зустрічі писанкарства проходять майже протягом всього року по четвергах. Звичайно, найбільша активність відбувається весною. До мене приходять дуже різні люди: художники, журналісти, музиканти, бухгалтери, юристи, програмісти. Немає обмеження за віком чи професією. Всіх об’єднує бажання створити свою унікальну писанку, спробувати дивовижну техніку восковий розпис, відкрити для себе нову сторінку української культури.

Читайте за темою: Натхненник дому моди Gucci провів майстер-клас для дітей з писанкарства

У нас завжди теплі і радісні зустрічі: хтось приходить втомлений від роботи, хтось зовсім ніколи в житті не малював, але кожен іде з майстер-класу задоволений. Відвідують майстер-класи гості з різних країн: Англії, Іспанії, Південної Кореї, Росії, США, Італії. Я помітила, що людям різних національностей близькі і знайомі ті древні символи, які зображуються на традиційних писанках: символи води, сварги, хрести, космічна 8-кутна зірка. Я вірю, що всі ми вийшли з лона однієї праматері і у нас «в крові» інтуїтивна здатність до читання древнього орнаментального письма.

GU: Які найбільш популярні розписи писанок у Вас? Що найчастіше зображуєте, які орнаменти?

Я часто створюю тематичні колекції писанок. Може, тому що я за фахом дизайнер і мислю серіями на задану тему. Наприклад, серія писанок «Храми Києва» 2016 р. складається з 9 робіт, що закомпоновані на полотні 30х40см. Також триптих зі страусових яєць «Три різдвяні свята» було зроблено до Всеукраїнської різдвяної виставки в Київському будинку художника в 2015 р. Панно присвячене життю Кобзаря «Тарас. Коловорот життя» 2014 р., про яке я розкажу далі.

Але найбільшої популярності за ці роки набуло панно «Дерево-життя. Берегиня», яке ми створили в співавторстві з Тетяною Анікьєвою в 2014 році до конкурсу Пасхальний дивограй, що проходив в Музеї народного побуту в Переяславі-Хмельницькому. В композицію панно входить 41 писанка, які в своїй сукупності складають дерево-життя. Розмір панно – 90х90см. З того часу панно побувало на виставках в Кмитеві, Києві, Дніпрі, Моринцях, Богуславі і вже скоро переїде до Черкаського художнього музею.

Читайте за темою: Українці Австралії готуються до Великодня

Перед початком кожної роботи ретельно обмірковую деталі, створюю ескізи на папері або на комп’ютері. Так, логотип творчої групи «Писанкарство – відродження традиції», на якому зображена родина навколо величезної писанки, була спочатку ескізом на папері, потім я її намалювала у векторній графіці. Але на цьому творчий процес не закінчився: я продовжила той самий мотив аквареллю на папері і випустила подарункові календарі та листівки «Писанка-Родинонька», «Писанка-Колисанка» і «Писанка-Весняночка». І, звичайно, є намір написати писанку з цими ілюстраціями, тільки вже адаптовану під техніку восковий розпис. До речі, на створення «Писанки-Родиноньки» мене надихнула одна дуже хороша сім’я!

Читати далі

1 2 3
Поділитись

Коментарі закріті